Kontaktujte nás Kde nás najdete Podpořte nás
Menu
Výstava Třeboňsko pozemské aneb rybníky – klenoty, co už se netřpytí

Výstava Třeboňsko pozemské aneb rybníky – klenoty, co už se netřpytí

Výstava upozorňuje na jeden z palčivých problémů dneška. Navazuje na probíhající výstavu „Třeboňsko nebeské“, která zobrazuje nádheru třeboňských rybníků z leteckého pohledu, kdy sinice a kupky hnoje nejsou vidět. Stav našich rybníků, a to i těch chráněných, je většinou dosti smutný. Kalná, zelená, leckdy i páchnoucí voda znemožňuje jejich rekreační využití i přežití řady donedávna běžných rostlin i živočichů. Příroda dnešní rybniční krajiny Třeboňska je pouhým odleskem své zašlé slávy. Výstava se věnuje intenzifikaci rybničního hospodaření a reakci organismů na tyto změny v posledních několika desetiletích. Produkci ryb z našich rybníků potřebujeme, jíst naše ryby je i zodpovědnější vůči životnímu prostředí než dovážet ve velkém množství ryby mořské. Intenzivní chov ryb ale nesmí neúměrně ničit naši krajinu, přispívat ke znečišťování povrchových vod a snižování biodiverzity. Moderní rybnikářství tak stojí před důležitou výzvou v době překotných klimatických změn.

Autory výstavy jsou vědci, kteří problematiku stojatých vod dlouhodobě studují a s využitím nejnovějších poznatků odhalují příčiny dnešního stavu. Vyzývají k větší zodpovědnosti při využívání krajiny a přírodních zdrojů nejen pro rybniční hospodaření a na modelovém rybníku Rod v Nadějské soustavě ukazují, že řešení nemusí být složité a nedosažitelné. Výstavu a její sdělení podpořila řada akademických institucí a odborných společností.

Výstavu si můžete prohlédnout online zde nebo v našem Centru v Hrachově či v atriu Fakulty životního prostředí ČZU v Praze – Suchdole. Vznikl také film, který si můžete pustit v rámci cyklu Nedej se České televize online na iVysílání zde.

Zpět k novinkám